Kampania wyborcza i referendalna
Kampania wyborcza i referendalna rozpoczyna się z dniem zarządzenia wyborów i referendum ogólnokrajowego, a kończy na 24 godziny przed dniem głosowania. Polskie regulacje nie określają, kto może nakłaniać do głosowania w określony sposób – ograniczenia dotyczą jedynie miejsc, w których można prowadzić agitację.
Podobnie, nie są ograniczone formy propagowania określonych list, partii czy kandydatów, środki prezentacji osób czy programów. Spełniony musi być jeden warunek – agitacja musi być prowadzone zgodnie z prawem i w sposób niezakłócający spokoju oraz nienaruszający praw innych osób.
Komitety wyborcze prowadzą na zasadzie wyłączności kampanię wyborczą na rzecz kandydatów oraz pokrywają wszelkie wydatki ponoszone w związku z zarządzonymi wyborami ze swoich źródeł własnych. Podmioty uczestniczące w kampanii referendalnej pokrywają ponoszone przez siebie wydatki z własnych źródeł.
Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne, a wydatki komitetów wyborczych na agitację wyborczą ograniczają limity kwotowe.
Jednoczesne trwanie obu kampanii wymaga od ich uczestników ścisłego rozgraniczenia działań do nich należących, m.in. komitety wyborcze nie mogą uczestniczyć w kampanii referendalnej oraz przekraczać granic prezentacji swojego stanowiska w sprawie poddanej pod referendum....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta